Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/mseo3/public_html/wielka-kasa.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Wielka Kasa

środa, kwiecień 19, 2017

Lokaty terminowe.

Pojęcie lokaty terminowej.

Jednym z rodzajów lokat bankowych są lokaty terminowe i to one cieszą się największa popularnością wśród klientów banków. Lokata terminowa jest najbardziej tradycyjnym i standardowym depozytem. Są one podstawowym produktem jaki znajdziemy w ofercie każdego banku. Lokaty terminowe pozwalają nam na pomnażanie naszych oszczędności i jednocześnie sprawiają, że są one w pełni bezpieczne przed inflacją. Lokata terminowa jest umową jaka zostaje podpisana pomiędzy klientem, a bankiem i dotyczy środków pieniężnych jakie klient przekazuje dobrowolnie bankowi w zamian za osiągnięcie określonego zysku w postaci odsetek. Po upływie terminu na jaki lokata została wzięta bank zwraca wszystkie pieniądze klientowi łącznie z odsetkami jakie zostały zgromadzone od wpłaconej na lokatę kwoty. Lokata jest pewnego rodzaju pożyczką, jako klient udziela bankowi. Na podstawie umowy bank może obracać naszymi pieniędzmi, a my za to otrzymamy zyski. Jest to niemal to samo co kredyt tyle, że kredytodawcą jest klient, a kredytobiorcą bank. Lokaty terminowe uznawane są za najbardziej bezpieczne formy oszczędzania, dlatego, że są one objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do wartości stu tysięcy Euro, sprawdź też tutaj pomocne wskazówki jak wybierać najkorzystniej.

Lokata ma za zadanie nie tylko powiększyć nasze oszczędności, ale przede wszystkim ochronić nasz kapitał przed inflacją, czyli mówiąc prościej lokata jest sposobem, aby zapobiec stracie na spadku siły nabywczej pieniądza. Lokaty terminowe mają oprocentowanie stałe lub zmienne, ale zawsze podaje się je w ujęciu rocznym. W przypadku oprocentowania stałego jak sama nazwa wskazuje, przez cały czas trwania lokaty jest ono jednakowe. Z góry bank podaje nam wartość oprocentowania, które się nie zmieni i tym samym z góry możemy założyć ile uda nam się zarobić na lokacie. Dzięki temu możemy założyć jaka będzie nasza sumka po okresie zapadalności lokaty i tym samym możemy zaplanować na co ją wydamy. Oprocentowanie zmienne natomiast przez cały czas trwania umowy może się zmieniać, co oznacza, ze może zarówno sie powiększyć jak i zmniejszyć. Na takie zmiany ma wpływ wiele różnych czynników, chociażby wysokość stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego. Na wpływ zmiany oprocentowania wpływa również sytuacja na rynkach międzynarodowych, a dokładniej zmiany stopy WIBID i WIBOR.

Rodzaje lokat terminowych.

Zmianę oprocentowania wywoła także rentowność bonów skarbowych. Okresy deponowania środków na lokacie mogą być różne. W zależności od okresu na jaki zakładana jest lokata możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Jednym z nich są lokaty krótkoterminowe jakie zawiera się na okres do dwóch miesięcy. Mamy również lokaty kwartalne jakie zakłada sie na okres od trzech do pięciu miesięcy, ale najczęściej jest to okres trzech miesięcy. Można jeszcze wyróżnić lokaty średnioterminowe zawierane na okres od sześciu do jedenastu miesięcy oraz lokaty długoterminowe zawierane na okres od roku do lat trzech.