Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/mseo3/public_html/wielka-kasa.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Wielka Kasa

wtorek, styczeń 17, 2017

Czy warto skorzystać z usług pośrednika na rynku kredytowym?

Pożyczkobiorca pragnący podpisać optymalną umowę kredytową zazwyczaj monitoruje oferty banków detalicznych oraz przy słabej zdolności kredytowej oferty instytucji pozabankowych (parabanków). Można jednak przejść na nieco inny poziom działania, a mianowicie nawiązać współpracę z pośrednikiem kredytowym. W artykule otrzymasz niezbędne informacje o pośrednikach kredytowych, a także zrozumiesz ich potencjał oraz najważniejsze grupy zagrożeń.

Rodzaje pośredników kredytowych na krajowym rynku

Większość banków detalicznych, a także parabanków zatrudnia kadrę niezbędną. Współpraca z zewnętrznymi pośrednikami nie tylko przynosi stosunkowo duże zyski, ale uniezależnia instytucje kredytowe od prawa pracy i innych obowiązków z punktu widzenia pracodawcy. Oczywiście niektórzy specjaliści finansowi wolą wyszukiwać samodzielnie klientów ze względu na większą wolność pracy. Pośrednik działa oczywiście zawsze z przyjętymi normami prawnymi. Też bada zdolność kredytową klienta, analizuje dokumentację, prowadzi negocjacje w ramach wybranej oferty. Na rynku standardowo spotkasz pośredników związanych z najpopularniejszymi bankami, a także pośredników niezależnych. Druga grupa jest znacznie bardziej opłacalna z perspektywy przeciętnego klienta. Z jakiego powodu? Chodzi przede wszystkim o rozróżnienie interesów klienta. Pośrednik w aktualnych warunkach otrzymuje prowizje od banku lub parabanku za udzielenie kredytu. A zatem logiczne jest, że każdy pośrednik pragnie zarobić możliwie najwięcej na obsłudze klienta. Z tego powodu bank, który zagwarantuje większą prowizję ma szansę zdobycia dodatkowych klientów na drodze partnerstwa z pośrednikiem. To spore zagrożenie dla klienta, który bez pełnej informacji o różnicach w ofercie, a także w różnicach prowizji otrzymywanych przez pośrednika dokładnie nie wie, czy podpisuje optymalną dla siebie umowę, czy wymuszoną strategiami marketingowymi. Pojawiają się pomysły, aby prowizję pośrednika uniezależnić od banków detalicznych, ale przerzucić ten koszt na klienta. W ten sposób uczciwy pośrednik wygeneruje najlepsze warunki. Pomysł należy jednak traktować jako ciekawostkę.

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika?

Rozmowa z pośrednikiem na rynku kredytowym prowadzi najczęściej do odkrycia wszystkich ofert występujących na rynku kredytowym. Niektóre banki są nawet skłonne negocjować znacznie lepsze warunki przez pośrednika. Instytucje finansowe wiedzą, że pośrednik buduje w pewnym sensie własną reputację i ma często dostęp do specyficznej grupy docelowej. Polecany i sprawdzony pośrednik to szansa dla klienta. To pośrednik przejmuje na siebie odpowiedzialność za negocjacje z bankiem detalicznym lub parabankiem. To ogromne ułatwienie, szczególnie dla osób bez wielkiej wiedzy ekonomicznej. Pośrednik, który udziela wielu kredytów gotówkowych lub większych kredytów hipotecznych ma znacznie większe pole do negocjacji w imieniu klienta. Duży pośrednik prowadzi działalność podobną do grupy zakupowej. Taka grupa zakupowa ma bowiem większy nacisk na dostawcę usługi lub produktu.

Kilka słów na podsumowanie

Z pośredników kredytowych korzysta wielu klientów. Oczywiście ocena wiarygodności i stopy prowizji jest właściwie niezbędna, aby uniknąć nieporozumień jakościowych podczas podpisywania umowy kredytowej. Praca pośrednika wymaga dużego zaangażowania, a utrata reputacji w tak trudnej branży następuje błyskawicznie. Pośrednik pozwala na lepsze zrozumienie rynku kredytów, a nawet pomaga w konsolidacji dotychczasowych zobowiązań. To bardzo dobra wiadomość.