czwartek, luty 27, 2020

Co zachodzi w konsolidacji zadłużenia?

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt restrukturyzacyjny spotykany w bankach. Nie jest do końca dobrze rozumiany. Artykuł omawia od podstaw właściwości kredytu konsolidacyjnego, które przydają się kredytobiorcom zaangażowanym w zbyt duży portfel zadłużenia konsumpcyjnego.

Co zachodzi przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

W kredycie konsolidacyjnym dochodzi do uśredniania oprocentowania dotychczasowych zobowiązań. W przypadku wykazania pozytywnej zdolności kredytowej masz szansę wynegocjowania mniejszych widełek oprocentowania. Większość warunków konsolidacji przedstawia się klientom po indywidualnych konsultacjach. Kredyt konsolidacyjny to specyficzna forma restrukturyzacji, ponieważ wymaga utrzymania finansów osobistych w ryzach. Utrata dochodu, czy zaburzenia w płatności dotychczasowych rat to rzeczy, które nie wchodzą w grę. Kredyt konsolidacyjny to raczej rozwiązanie dla kredytobiorców świadomych, przewidujących potencjalne pogorszenie warunków spłaty rat.

Wygoda, niekoniecznie niższe koszty

Poza tym konsolidacja to duża wygoda, ponieważ łączy wszystkie grupy pożyczek konsumpcyjnych, a często również hipotecznych. Przy wydłużeniu okresu kredytowania, nawet do 30 lat otrzymujesz bardzo niską ratę, która nie zaburza płynności budżetu domowego, ale jednocześnie uzależnia od banku. Konsolidacja to nie jest do końca tańszy kredyt, ale po prostu wygodniejszy, z opcją negocjacji, z wakacjami kredytowymi od ręki.

Rynek parabankowy też wchodzi do restrukturyzacji (nie w każdym przypadku)

Jeszcze kilka lat kredytobiorcy mieli trudność w odnalezieniu konsolidacji, która łączy się z sektorem pozabankowym. Teraz banki coraz chętniej otwierają się na spłatę chwilówek, innych zobowiązań parabankowych. Oczywiście dalej wiele zależy od przejrzenia regulaminu placówki kredytowej. Pamiętaj również o sprawdzeniu (potwierdzeniu), czy doradca pozamykał zobowiązania w wymaganej kwocie, aby nie okazało się, że musisz dokładać resztę z własnej kieszeni.

Kto najbardziej skorzysta?

Kredytobiorca w miarę dobrze i stabilnie zarabiający, któremu ciążą wysokie koszty obsługi kredytów konsumpcyjnych skorzysta na konsolidacji. Ta bowiem wyraźnie poprawia płynność i daje psychiczny oddech. Umożliwia dodatkowo ustalenie idealnego terminu spłaty raty.